SAMORZĄD LOKALNY |
|
PRZEDSTAWICIELE FERMOY W NOWEJ DĘBIE
|
W dniach 11-17 września 2006 roku gościliśmy w Nowej Dębie przedstawicieli naszego miasta partnerskiego Fermoy. Wizyta ta była następstwem majowych rozmów w prowadzonych w Irlandii, a dotyczących uściślenia kierunków naszej dalszej współpracy.
Przed podjęciem rozmów goście zwiedzili naszą dawną stolicę Polski - Kraków. Stare miasto i Wawel zachwyciły Irlandczyków. Następne dni były poświęcone zwiedzaniu Nowej Dęby i okolic. Miejsca, które obejrzeli zmieniły pogląd, że Polska jest krajem zacofanym i pełnym kompleksów. Zarówno nowoczesne i czyste zakłady pracy jak i wykształcenie naszej kadry i przedsiębiorców było miłym rozczarowaniem. Doprawdy nie mamy czego się wstydzić. Goście zwiedzili Zakłady Metalowe DEZAMET S.A., SANFARM sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Zakład Produkcji Ozdób Choinkowych, strażnicę Jednostki Ratownictwa Gaśniczego, strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedle Dęba oraz kilka zakładów prywatnych przedsiębiorców.
Podczas wizyty przedstawiciele Fermoy mogli spotkać się na rozmowach z naszym lokalnym small business`em oraz poznać folklor lasowiacki na spotkaniu z zespołem "Bielowianie". Oficjalna część pobytu zakończyła się ustaleniem, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprezentować mieszkańcom Fermoy część naszego polskiego dziedzictwa kulturowego w wykonaniu zespołu "Dębianie", a następnie poszerzać współpracę na gruncie przedsiębiorczości i sportu.
MS
|
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE 2005 ROKU
|
Po zakończeniu ostatniej sesji Rady Miejskiej w roku 2005, radni przenieśli się do restauracji "Nad Zalewem", gdzie miało miejsce spotkanie świąteczno-noworoczne. Zebrało się liczne grono zaproszonych gości - parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, jednostek organizacyjnych, środowisk biznesu i osób zasłużonych dla miasta i gminy.
Uroczystość rozpoczął Przewodniczący Rady Andrzej Chejzdral, który jako gospodarz spotkania przywitał wszystkich zebranych. Burmistrz Józef Czekalski przedstawił zgromadzonym osiągnięcia dokonane w roku 2005 przez władze samorządowe, natomiast Wicestarosta Jerzy Sudoł podsumował działania władz powiatu na terenie miasta i gminy. Głos zabrał również obecny na spotkaniu poseł z ościennego miasta Kolbuszowa Zbigniew Chmielowiec, który w paru słowach zadeklarował podtrzymywanie dobrych kontaktów z naszą społecznością. W mini części artystycznej zaprezentowała się Karolina Warchoł, która za zasługi w promowaniu Nowej Dęby na terenie Polski dostała z rąk Burmistrza i Przewodniczącego Rady podziękowania wraz z dyplomem i pamiątkową książką. Następnie po krótkiej przemowie księdza Józefa Rogowskiego wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie noworoczne życzenia.
W trakcie spotkania odbyła się licytacja rękodzieł wykonanych przez dzieci i młodzież z Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Nowej Dębie. Środki uzyskane z licytacji prac przeznaczone będą na organizację turnusu rehabilitacyjnego członków Koła.
MS
|
SPOTKANIE Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI - PODSUMOWANIE ROKU
|
Dość licznie zgromadzeni członkowie organizacji pozarządowych z terenu gminy Nowa Dęba spotkali się z przedstawicielami burmistrza, w Samorządowym Ośrodku Kultury, by omówić konkursy dotacyjne przeprowadzone w roku 2005 oraz projekt Programu Współpracy Gminy Nowa Dęba z organizacjami pozarządowymi na rok 2006. Wiesław Ordon, sekretarz gminy, w pierwszej kolejności omówił dotychczas realizowane konkursy, których podsumowanie przedstawia się następująco:
- konkurs na udzielenie dotacji z obszaru ochrona zdrowia (profilaktyka) - środki do dyspozycji 80 000 zł: do konkursu zgłoszono 27 wniosków, 19 wniosków uzyskało dotacje w wysokości 66 750 zł; nie wszystkie zadania zostały zrealizowane;
- konkurs na udzielenie dotacji z obszaru ochrona zdrowia (pływanie - omówił przewodniczący Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Adam Szurgociński): do konkursu zgłoszono 1 wniosek, który uzyskał dotację w wysokości 2 250 zł;
- konkurs na udzielenie dotacji z obszaru kultura - środki do dyspozycji 5 000 zł: do konkursu zgłoszono 2 wnioski, które uzyskał dotację w wysokości 2 100 zł;
- konkurs na udzielenie dotacji z obszaru promocja gminy - środki do dyspozycji 10 000 zł: do konkursu zgłoszono 5 wniosków, które uzyskały dotację w wysokości 9 500 zł, organizacje nie wykonały 3 zadań;
- konkurs na udzielenie dotacji z obszaru pomoc społeczna - środki do dyspozycji 5 000 zł: do konkursu zgłoszono 5 wniosków, z których 2 nie spełniały wymogów formalnych, organizacje uzyskały dotację w wysokości 3 500 zł.
Po podsumowaniu dotychczas składanych ofert i omówieniu najczęściej popełnianych błędów zebrani zajęli się omawianiem projektu Programu Współpracy na 2006 rok. W stosunku do roku ubiegłego proponuje się następujące zmiany: tegoroczne obszary działalności pozostały, ale zmniejszono ilość zadań, łącząc niektóre ze sobą, dzięki czemu zachowany został zakres obszaru, a można by przeznaczyć większe środki na poszczególne zadanie. W wyniku pracy Zespołu Współpracy zgłoszona została propozycja nowego obszaru działalności, a mianowicie: ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Podyktowane to było względami kształcenia ekologicznego społeczeństwa, jak również logiczną kontynuacją działań gminy, która jest przecież "Liderem Polskiej Ekologii". Zbyt późne wypracowanie nowego obszaru działalności uniemożliwiło jednak odpowiednio wczesnego zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy na 2006 rok. Kolejna zmiana była podyktowana zmianą przepisów dotyczącą sportu kwalifikowanego, który dotychczas mógł być dotowany przez jednostkę organizacyjną gminy, natomiast teraz musi zdobywać środki finansowe na drodze ogłaszanych konkursów. Powstał więc kolejny obszar działalności - upowszechniania kultury fizycznej i sportu, przeznaczony dla organizacji pozarządowych zajmujących się krzewieniem kultury fizycznej. Do konkursów ogłaszanych przez burmistrza będą musiały więc stanąć np. wszystkie kluby sportowe. Propozycje kwot przeznaczonych na poszczególne obszary działalności i zadania zostały przedstawione Komisji Budżetowej. Wszelkie proponowane zmiany w projekcie Programu Współpracy na 2006 rok zostały zaakceptowane przez zebranych, wobec czego na grudniowej sesji radni będą mogli zapoznać się z proponowanymi zmianami i podjąć stosowną uchwałę.
MS
|
Z WIZYTĄ W PLOEMEUR
|
Przedstawiciele trzech partnerskich miast: Loic Le Meur (Ploemeur), Tadgh O`Donovan (Fermoy), Krzysztof Michałów (Nowa Dęba)
|
Zwiedzanie ogrodu uprawianego przez osoby poszukujące pracy
|
Na zaproszenie zastępcy mera Ploemeur ds. kontaktów międzynarodowych Mireille Le Garrec przebywała we Francji od 28 marca do 1 kwietnia grupa przedstawicieli nowodębskiego samorządu. Do partnerskiego miasta w Bretanii udali się: Andrzej Chejzdral, przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Michałów, zastępca burmistrza, Ryszard Janczyk, radny, prezes Komitetu Miast Bliźniaczych Nowa Dęba -Fermoy-Ploemeur, Julian Zięba, dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Wiesław Ordon, sekretarz gminy i Anna Cebula - tłumacz jęz. francuskiego i angielskiego.
Grupa z Nowej Dęby dołączyła do mieszkańców miasta Fermoy z Irlandii, którzy w tym czasie gościli u francuskich przyjaciół. W czasie wizyty przedstawiciele nowodębskiego samorządu mieli możliwość zwiedzenia dawnej stolicy Bretanii - miasta Rennes, które posiada wiele zabytków, świadczących o bogatej historii tego regionu.
Brali udział również w konferencji "Integracja społeczna poprzez pracę", w czasie której zapoznali się ze sposobem przeciwdziałania bezrobociu poprzez pracę na farmie, prowadzonej przez stowarzyszenie. Bezrobotni z okolicy mogą pracować przez 12 miesięcy przy hodowli warzyw, które następnie rozprowadzane są wśród okolicznych mieszkańców. Za 20 godzin tygodniowej pracy otrzymują kwotę niewiele większą od zasiłku. Ale jak mówili ci ogrodnicy, praca jest dla nich ważniejsza, niż bezsensowne siedzenie w domu.
Nasza ekipa oglądała również ekomuzeum, które powstało na terenie dawnej doliny przemysłowej w Lochrist (niedaleko Ploemeur). Powstała w XIX dolina przemysłowa skupiała huty, cegielnie, zakłady zbrojeniowe. W latach 60-tych, mimo dużego oporu społecznego, została zamknięta. Teren zaś wykorzystywany jest obecnie pod niewielkie zakłady usługowe. Idea takiego muzeum bardzo spodobała się nowodębianom i zaświtała im myśl podobnego wykorzystania starej kotłowni w Nowej Dębie.
Dla przedstawicieli naszego samorządu ważniejsze jednak były rozmowy zarówno z Francuzami, jak i Irlandczykami, na temat możliwości poszerzenia współpracy. Francuzom złożona została oferta wysłania w tym roku wraz z badmintonistami grupy młodych piłkarzy. Oferta ta zostanie przestawiona przez zaprzyjaźniony klub Amicale Laiqe de Ploemeur klubom sportowym z Ploemeur. Ponieważ termin może być dla Francuzów już dość późny, zaproponowano im, aby w przyszłym roku przysłali wraz z badmintonistami jakąś inną grupę, niekoniecznie sportową, co dawałoby szansę na poszerzenie współpracy z partnerskim miastem Ploemeur.
Bardzo pozytywnie na propozycję wymiany między mieszkańcami gmin Nowa Dęba i Fermoy zareagowali Irlandczycy. Są zainteresowani przysłaniem w przyszłym roku grupy swoich mieszkańców do Nowej Dęby. W takiej sytuacji już teraz nowodębskie stowarzyszenie Komitet Miast Bliźniaczych rozpocznie poszukiwanie rodzin, u których można by przyjąć Irlandczyków.
Wydaje się, że działania w sprawie wymiany trójstronnej pójdą w dobrym kierunku. Może nie od razu, bo jak powiedział mer Ploemeur Loic Le Meur, na takie kontakty, jakie są obecnie między Irlandczykami a Francuzami, potrzeba było blisko 20 lat współpracy.
Wiesław Ordon
|
SOŁTYS W ALFREDÓWCE WYBRANY
|
|
Wiceprzewodniczący rady Aleksander Sawicki składa gratulacje Danucie Wołosz
|
23 stycznia odbywały się w Alfredówce przedterminowe wybory sołtysa, po rezygnacji Zbigniewa Urbańskiego, który sprawował tę funkcję przez niemal dwa lata.
Na zebranie wiejskie, stawiło się 40 mieszkańców, którzy zgłosili dwie kandydatury: Danuty Wołosz i Tadeusza Tabora. W wyniku tajnego głosowania mieszkańcy wybrali na swojego sołtysa Danutę Wołosz, która uzyskała 20 głosów poparcia. Za Tadeuszem Taborem, głosowało 18 mieszkańców (2 głosy były nieważne).
Nowa pani sołtys przedstawiła w zarysie te problemy, które jej zdaniem winny być rozwiązane w najbliższym czasie. Za główny uważa budowę kanalizacji we wsi, meliorację cieków podstawowych i remont dróg. Oczywiście są to zamierzenia, których nie da się zrealizować do końca jej kadencji, która będzie trwać do wiosny 2007 roku.
Wiesław Ordon
|
KONKURS "LIDER POLSKIEJ EKOLOGII" - 8 EDYCJA - ROZSTRZYGNIĘTY
|
|
Józef Czekalski i Aleksander Mokrzycki odbierają statuetkę Lidera Polskiej Ekologii
|
|
Statuetka Lidera Polskiej Ekologii
|
Prestiżową nagrodę Ministra Środowiska zdobyła Nowa Dęba uzyskując tytuł LIDER POLSKIEJ EKOLOGII 2004r.
Konkurs organizowany jest przez Ministra Środowiska. Nad przebiegiem konkursu czuwa powołana przez Ministra - Rada Programowa pod przewodnictwem Pana Andrzeja Mizgajskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska.
Tytuł "Lidera Polskiej Ekologii jest przyznawany tym wszystkim, którzy przyczyniając się do zachowania i poprawy stanu środowiska, podwyższają jakość życia mieszkańców i przyszłych pokoleń.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:
przedsiębiorstwo ,
wyrób,
gmina/związek gmin .
W obecnej 8 edycji do konkursu przystąpiło 110 jednostek, w tym 72 gminy.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było złożenie kompletnego wniosku konkursowego.
Laureaci wybierani są w trakcie trzech etapów: oceny formalnej, oceny merytorycznej i wizytacji gminy.
Nasza Gmina przeszła wszystkie etapy uzyskując bardzo wysoką ocenę końcową. Przedłożony wniosek składający się z ok.400 stron spełnił wszystkie kryteria ocen dzięki temu, że został sporządzony w sposób profesjonalny i ciekawy, a zaprezentowane inwestycje przyniosły zakładany efekt ekologiczny.
We wniosku przedstawiliśmy działania proekologiczne podejmowane przez Gminę w ciągu ostatnich kilku lat i osiągnięcia w tym zakresie ograniczające emisję zanieczyszczeń.
Nowa Dęba została przedstawiona jako Gmina, której cechą charakterystyczną jest wysoki stopień gazyfikacji, zwodociągowania i skanalizowania,wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów poprzez system pojemnikowy na terenie miasta i workowy na terenie wsi, modernizacja systemu ogrzewania w obiektach oświatowych, przystąpienie do programu utylizacji eternitu, wykonanie remontu i konserwacji urządzeń i obiektów melioracyjnych oraz zbiorników retencyjnych, podjęcie zdecydowanej walki z dzikimi wysypiskami, wspieranie edukacji ekologicznej, oczyszczalnia ścieków wraz z instalacją do przerobu osadu czynnego, kotłownia miejska opalana biomasą wraz z zakładem przygotowania paliwa.
Oryginalnie przygotowany wniosek, prezentacja ekologicznej kotłowni miejskiej i oczyszczalni ścieków oraz innych inwestycji proekologicznych sprawiły, że w dniu 20 grudnia 2004r. naszej gminie przyznany został tytuł "Lider Polskiej Ekologii 2004roku".
Uroczystość wręczenia nagród 8 edycji Konkursu odbyła się 20 grudnia 2004r. w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.
Osobami odbierającymi nagrodę byli:
Pan Józef Czekalski - Burmistrz Miasta i Gminy
Pan Aleksander Mokrzycki - Główny Specjalista ds. Infrastruktury .
W kategorii gmina/związek gmin tytułem "Lider Polskiej Ekologii" uhonorowano:
Miasto Gdańsk za" Nowoczesne zarządzanie środowiskiem w gminie Gdańsk",
Miasto Puławy za "Kompleksowe działania proekologiczne na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta Puławy",
3. Miasto i Gmina Nowa Dęba za" Kompleksowe działania Gminy na rzecz ochrony środowiska",
4. Gmina Korycin za " Kompleksowe działania Gminy w dziedzinie ochrony środowiska w latach 1992 - 2004".
Tytuł "Lider Polskiej Ekologii" ma charakter honorowy.
Nagrodzeni otrzymują dyplom oraz statuetkę,a także mają prawo używać we wszystkich materiałach firmowych i reklamowych tytułu "Lider Polskiej Ekologii".
Nagrody we wszystkich kategoriach wręczał Minister Środowiska Pan Jerzy Swatoń i Przewodniczący Rady Programowej Pan Andrzej Mizgajski.
Gala wręczenia nagród zorganizowana została w sposób bardzo uroczysty z bogatą oprawą z uczestnictwem przedstawicieli licznych instytucji ekologicznych /m.in. prof. Nowicki i Zarząd EKOFUNDUSZU/ oraz prasy branżowej.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna - występ zespołu Czerwone Gitary.
Zespół opracowujący wniosek:
Aleksander Mokrzycki - szef zespołu
Marzenna Bogdan - koordynator
Wanda Kopeć - referat inwestycji UMiG Nowa Dęba
Barbara Sudoł - referat organizacyjny UMiG Nowa Dęba
Jerzy Nowak - informatyk UMiG Nowa Dęba
Marian Lis - PGKiM
Tadeusz Plaskota - PGKiM.
Zespół pracował od 9 kwietnia do 13 czerwca 2004r. Kompletny wniosek konkursowy sporządzony w 4 egzemplarzach został przekazany do Sekretariatu Konkursu w Katowicach w dniu 14 czerwca 2004r. W związku z wysoką oceną wniosku Rada Programowa zakwalifikowała Gminę do kolejnego etapu konkursu. W dniu 10 listopada 2004r. nastąpiła wizytacja terenowa Gminy przez Zespół Oceniający, który rekomendował wnioski Radzie Programowej. W skład Rady wchodzili przedstawiciele organów centralnych / m.in. Ministerstwa Środowiska i Infrastruktury/, NFOŚiGW, organizacji ekologicznych i samorządowych. Wynikiem przeprowadzonych procedur i ocen, była decyzja Rady Programowej o przyznaniu tytułu LIDERA POLSKIEJ EKOLOGII 2004 Miastu i Gminie Nowa Dęba.
Marzenna Bogdan
|
PRZEJRZYSTA NOWA DĘBA
|
|
Przejrzyste gminy otrzymały certyfikaty
|
10 grudnia w Warszawie burmistrz Józef Czekalski odebrał z rąk prof. Jerzego Regulskiego certyfikat udziału Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba w programie "Przejrzysta gmina", realizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Gazetę Wyborczą. Program sponsorowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Wspierają go Fundacja im. Stefana Batorego i Centrum Edukacji Obywatelskie. Uczestniczące w tym projekcie samorządy (16 z całego kraju), a w zasadzie urzędy, miały podjąć się realizacji zadań w ramach 6 zasad: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności. W każdej zasadzie było do wykonania 2 zadania obowiązkowe i kilka fakultatywnych. Było to dość duże wyzwanie, gdyż dziś biorące udział w akcji masowej samorządy mają obowiązkowo zrealizować 1 zadanie.
Nowa Dęba realizowała następujące zadania obowiązkowe i fakultatywne:
I. ZASADA PRZEJRZYSTOŚCI
- Opracowanie gminnego serwisu informacyjnego - na koniec roku planowane jest zakończenie prac nad przyjęciem polityki informacyjnej w gminie;
- Opracowanie przewodnika po usługach - przygotowany przed kilku laty Katalog usług (dostępny na naszej stronie internetowej) jest aktualizowany i wkrótce pojawi się w nowej wersji w internecie.
II. ZASADA BRAKU TOLERANCJI DLA KORUPCJI
- 1. Wypracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników urzędu - kodeks został opracowany i obecnie zapoznali się z nim wszyscy pracownicy; po tym wdrożony został w urzędzie przez burmistrza;
2. Stworzenie kodeksu postępowania i procedury monitoringu - procedura w opracowaniu;
3. Przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej na temat braku tolerancji dla korupcji w naszym urzedzie - będzie z tymi wiadomościami docierali w kolejnych numerach do Państwa.
III. ZASADA PARTYCYPACJI SOŁECZNEJ
- 1. Stworzenie mapy aktywności lokalnej - przygotowany został zestaw informacji o szefach organizacji pozarządowych i zadaniach NGOs, liderach lokalnych (radnych i sołtysach), ekspertach z terenu gminy; mapę niedługo opublikujemy, prosząc mieszkańców o jej systematycznie uaktualnianie;
2. Stworzenie procedury współpracy z organizacjami pozarządowymi (NGOs) - odbyły się 3 spotkania z organizacjami pozarządowymi i wypracowany został model współpracy na 2005 rok; organizacje czekają teraz na środki dotacyjne w przyszłorocznym budżecie.
IV. ZASADA PRZEWIDYWALNOŚCI
- 1. Opracowanie z udziałem społeczności lokalnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego - strategia taka została uchwalona 16 grudnia i jest wyznacznikiem działań dla władz samorządowych;
2. Opracowanie procedury aktualizacji i monitoringu strategii - zapis dotyczący konsultacji społecznych (poprzez Komitet Rozwoju Społeczno-Gospodarczego) został zawarty w strategii.
V. ZASADA FACHOWOŚCI
- 1. Wprowadzenie procedury naboru na każdy wakat w urzędzie z wymogiem konkursu na stanowiska kierownicze;
2. Opracowanie procedury oceny pracowników w urzędzie - zarówno 1, jak i 2 zadanie jest w fazie przygotowawczej w związku z nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych, która ma zawierać ustawowe rozwiązanie tych kwestii.
VI. ZASADA ROZLICZALNOŚCI
- 1. Gmina przygotuje i rozpropaguje książeczkę pt. "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy" - projekt takiej książeczki został wypracowany; po uchwaleniu budżetu zostanie wydrukowany rozdany mieszkańcom gminy;
2. Identyfikacja w urzędzie kluczowych procesów i przygotowanie ich procedur - generalnie w gminie zidentyfikowaliśmy kilkaset procesów; z tego w urzędzie spiszemy najważniejsze i wydamy Księgę procedur. Będzie ona dla władz dokumentem służącym zarządzaniu, dla pracowników "ściągą" w działaniu, dla kontrolerów zewnętrznych sposobem na wstepne zapoznanie z jednostką.
Obok zestawu obowiązkowego realizujemy też zadania fakultatywne, jak np. wizualizację urzędu - bardziej przejrzysty i czytelny wygląd urzędu. Projekt techniczny został opracowany, zaś w przyszłym roku wdrożony zostanie w życie. Przeprowadzono również szkolenia dla nauczycieli z zakresu etyki; z kolei ci mieli za zadanie przeprowadzić lekcje wychowawcze o znaczeniu etyki w życiu dla uczniów
Zadania te nie realizujemy bez żadnego celu, czy tylko dla zasady. Przede wszystkim chcemy by urząd był bardziej otwarty, bardziej przyjazny dla naszego mieszkańca, dla inwestora z zewnątrz. Niedługo przeprowadzimy ankietę na temat pracy urzędu, by zobaczyć, czy działania w ramach "Przejrzystej gminy" przyniosły rzeczywiście jakieś widzialne zmiany dla naszych klientów, jakim są nasi mieszkańcy.
Postaramy się, by na naszej stronie znalazły się wszystkie dokumenty wypracowane w ramach tego projektu.
WIESŁAW ORDON
|
SPOTKANIE Z NGO´S
|
W środę (15.09) w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Nowa Dęba - Wiesława Ordona, sekretarza gminy i Roberta Wdowiaka, pracownika ds. rozwoju lokalnego i promocji - z szefami organizacji pozarządowych (NGO´s) z terenu całej gminy. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie, gdyż przybyło na nie kilkadziesiąt osób.
A powodem takiej frekwencji jest proces budowy programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2005 r. Sekretarz gminy przedstawił formalno-prawne uwarunkowania przyjęcia przez Radę Miejską tego dokumentu. Mówił także o potrzebie sformalizowania dotychczasowych kontaktów samorządu gminnego z NGO´s. Temu ma właśnie służyć program współpracy. A zamierzeniem samorządowców jest to, aby ten pierwszy program współpracy był dokumentem, w oparciu o który można będzie konstruować kolejne programy.
Zebranym w SOK-u przedstawione zostały założenia struktury tego dokumentu podjęto także próbę wypełnienia tej struktury treścią. Jednakże społecznicy uznali, że muszą lepiej zapoznać się z ustawą o działalności pożytku publicznego oraz wypracować w swoich organizacjach propozycje zadań na 2005 r. Kolejne spotkanie powinno przynieść już pewne ustalenia, które zostaną wpisane do programu.
Dla przedstawicieli NGO´s bardzo ważnym by problem finansowania zadań, których realizacji chcieliby się podjąć. Przedstawiciel urzędu poinformował, że środki na działalność organizacji znajdą się, jak co roku, w budżecie. Jednakże dostęp do nich może się odbywać jedynie w oparciu o przepisy ustawy, a więc w drodze konkursu na dofinansowanie zadań. To jest nowe wyzwanie dla organizacji. Ale ich przedstawiciele zapowiadają, że poradzą sobie z przygotowanie oferty na realizację zadań. Bardziej istotne dla nich jest zabezpieczenie środków w budżecie. Jak stwierdzili, bardzo chętnie spotkali by się z Komisją Budżetową, aby przedstawić jej swoje uwagi dotyczące finansowania zadań przez organizacje pozarządowe.
Na spotkaniu ustalono, że do kolejnego spotkania organizacje wypracują w gronie swoich członków propozycje zadań do programu współpracy i na spotkaniu 4 października postarają się zaprojektować ten program.
NS
|
TRÓJPOROZUMIENIE
|
|
Uroczystość podpisania porozumienia
|
|
J. Czekalski, T. O'Donovan, L. Le Meur
|
15 kwietnia w irlandzkim mieście Fermoy umowę o partnerskiej współpracy podpisali burmistrzowie Nowej Dęby - Józef Czekalski, Fermoy - Tadhg O`Donovan i Ploemeur (Francja) - Loic Le Meur. Dokument ten jest efektem istniejącej już 20 lat współpracy pomiędzy Fermoy i Ploemeur oraz rocznego partnerstwa pomiędzy Nową Dęba i Ploemeur.
Nasi europejscy partnerzy uznali, że do wymiany pomiędzy ich społecznościami można dołączyć również mieszkańców naszej gminy. Nim to się jednak stało, z wizytą w Nowej Dębie przybywała w marcu delegacja z Fermoy z burmistrzem T. O`Donowanem i członkami Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych. Ich wizyta zaowocowała podjęciem decyzji przez tamtejszą Radę Miejską o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Nową Dębą.
Sama ceremonia podpisania tego dokumentu miała miejsce w trakcie pobytu mieszkańców Ploemeur w Fermoy. Do udziału w tej wizycie zaproszono również delegację samorządu Nowej Dęby, w której obok burmistrza udział wziął również Andrzej Chejzdral, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Wiesław Ordon, sekretarz gminy. Podpisany w czterech językach - irlandzkim, angielskim, francuskim i polskim - dokument przewiduje dokonywanie wymiany doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej, rozwoju gospodarki i turystyki. Trzy samorządy deklarują również dążenie do wzbogacania życia kulturalnego, sportowego, gospodarczego i turystycznego, wspierając przy tym współpracę pomiędzy różnymi podmiotami działającymi na terenie tych gmin.
Przedstawiciele nowodębskiego samorządu mieli możliwość przyglądnięcia się realizacji tego zamierzenia w praktyce, na przykładzie tegorocznej wizyty mieszkańców z Ploemeur w Fermoy. Francuzi w ramach projektu opłacanego z kasy unijnej poznawali bardzo atrakcyjnie turystycznie zakątki Irlandii. M.in. odwiedzili zamek i skansen w Bunraty, byli na wybrzeżu klifowym w zachodniej części "zielonej wyspy", poznawali historię Irlandii na przykładzie fortu Kinsley. Ale też rozmawiali z gospodarzami na temat wkładu sportu w edukację i rozwój społeczności irlandzkiej; gospodarze przedstawili oddziaływanie Igrzysk Olimpijskich Niepełnosprawnych w 2003 roku na dzisiejsze formy rekreacji tej grupy ludzi. Ponadto rozmawiali o mniejszościach narodowych w irlandzkim systemie edukacji. A więc nie tylko turystyka, ale też i dziedziny życia służące rozwojowi społeczności lokalnych.
Dla nas przygotowano również wizytę na miejscowej oczyszczalni ścieków, która rozbudowuje się z unijnych pieniędzy. Byliśmy także w instytucji będącej komercyjną odmianą naszych ODR-ów, gdzie pracuje się za środki pozyskiwane z różnych funduszy nad ulepszaniem hodowli bydła, produkcji mleka czy serów. Instytucja ta prowadzi również doradztwo dla rolników i przemysłu zajmującego się przetwórstwem żywności. Widać, że działalność takich firm przynosi efekty, gdyż rolnictwo jest dziś, obok nowych technologii, mocną stroną gospodarki irlandzkiej. Wysłuchaliśmy także prelekcji na temat pozyskiwania środków przez agencję zbliżoną do naszych agencji rozwoju regionalnego. Działania tej agencji spowodowały w sposób pośredni powstanie kilku tysięcy miejsc pracy w regionie w ciągu kilkunastu lat. Mogliśmy także przyglądnąć się działalności ośrodka dla osób niepełnosprawnych umysłowo, prowadzonego przez fundację, która fundusze na swoją działalność musi pozyskiwać z wielu źródeł.
Przedstawiciele naszego samorządu spotkali się także z szefami stowarzyszeń miast bliźniaczych z Fermoy i Ploemeur i rozmawiali na temat włączenia Nowej Dęby do tej współpracy. Uznano, że najlepszym sposobem na zainicjowanie takiej działalności będzie powołanie w Nowej Dębie podobnego stowarzyszenia. Będzie miało ono szansę za środki z unijnej kasy pokazać mieszkańcom naszej gminy, jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Europy Zachodniej.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
KOTŁOWNIA OTWARTA!
|
|
Od lewej M. Nowicki, K. Nycz i J. Czekalski
|
|
zwiedzanie kotłowni
|
|
cięcie zrębki
|
Pomimo, że kotłownia miejska w Nowej Dębie na ul. Leśnej podaje ciepło do mieszkań komunalnych już cały sezon grzewczy, jej uroczystego otwarcia dokonano 31 marca. Jak powiedział burmistrz Józef Czekalski, jej otwarcie jest okazją do złożenia podziękowania tym osobom i instytucjom, które angażowały się w realizację całego procesu inwestycyjnego.
Przypomnijmy więc, że największym donatorem była Fundacja EkoFundusz z Warszawy, która dotowała to zadanie kwotą 4,555 mln zł. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskaliśmy pożyczkę w wysokości 3720000 zł. WFOŚiGW w Rzeszowie dotował nasze zadanie kwotą 100 000 zł oraz pożyczką w wysokości 1650000 zł. Całość zadania sięgnęła 10,5 mln zł. Była to największa inwestycja samorządowa w gminie Nowa Dęba. Obok kotłowni wybudowano także bazę paliwa przy ul. Ogrodowej, a także zasadzono 60 ha wierzby energetycznej na polach w Tarnowskiej Woli i Chmielowie.
Na uroczystość otwarcia nowej kotłowni miejskiej przybyli m.in. wicewojewoda Stanisław Długosz, wicemarszałek Norbert Mastalerz, wiceprezes WFOŚiGW Kazimierz Nycz. Ze swoimi współpracownikami przybył prof. Maciej Nowicki, prezes EkoFunduszu. Inwestycję oglądali starostowie Zbigniew Rękas i Jerzy Sudoł, a także przedstawiciele sąsiednich samorządów oraz z powiatu słupskiego, do którego nasi samorządowcy jeździli podglądać istniejące tam kotłownie na biomasę (jednakże mniejsze od naszej). Była także dyrektor Maria Stankiewicz ze Stowarzyszenia Polska Sieć "Energie Cities", które wydało płytę z przykładami proekologicznych rozwiązań w gospodarce komunalnej z Europy i Polski. M.in. znalazł się tam przykład naszej kotłowni opalanej na biomasę. Nie zabrakło szefów lokalnych firm i instytucji, którzy przyjrzeli się temu nowatorskiemu rozwiązaniu. Na otwarciu inwestycji byli oczywiście przedstawiciele głównego wykonawcy: konsorcjum Elektrim-Megadex i Heise&Gostkowski.
Informację o złożonym przebiegu realizacji całej inwestycji przedłożył Aleksander Mokrzycki, który z ramienia inwestora prowadził zadanie.
Wszyscy, którzy zabrali głos w czasie tej uroczystości podkreślali nowatorstwo rozwiązań, ich znaczenie ekologiczne dla miasta. Nie mniej jednak najważniejszym elementem tych wypowiedzi był aspekt ekonomiczny. Podkreślano, że wdrożenie nowej technologii w tej inwestycji, nie powoduje na razie wzrostu cen ogrzewania centralnego dla mieszkańców. Co bardziej rozentuzjazmowani mówili wręcz o obniżce cen, ale z tym trzeba zaczekać do zbilansowania tego sezonu grzewczego. Padały także słowa o szansie dla naszych rolników, jaką będzie możliwość zawierania umów z PGKiM na dostawę wierzby energetycznej.
Otwarcia kotłowni dokonali burmistrz J. Czekalski, prezes M. Nowicki i wiceprezes K. Nycz. Następnie obiekt został poświęcony przez ks. prałata Eugeniusza Nycza. Poświęcone zostały także maszyny, które zakupione zostały w ramach tej inwestycji, a na ten dzień ustawione zostały na placu obok kotłowni.
Później było zwiedzanie nowej kotłowni, którą prezentowali przedstawiciele wykonawcy - firmy Heise&Gostkowski. Zwiedzanie zaczęło się od magazynu zrębki, z kolei była hala kotłów, następnie zaś sterowania z całą automatyką. Po zakończeniu tej części spotkania jego uczestnicy przenieśli się do bazy paliwa na ul. Ogrodowej. Tam zaprezentowano ścinkę drzew i wierzby energetycznej w stacjonarnym rębaku oraz cały obiekt, który w przyszłości będzie miejscem przygotowania paliwa na sezon grzewczy.
W rozmowach kuluarowych można było usłyszeć również słowa o dużych zaletach promocyjnych tej inwestycji. Kotłownia jest pierwszą taką kotłownią w naszym województwie, a także należy do największych kotłowni komunalnych w Polsce. To świadczy o potencjale nowodębskiego samorządu, który podjął się realizacji tego śmiałego zadania.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
PREMIER W NOWEJ DĘBIE
|
|
Od lewej Stanisław Wójcik, Janusz Zemke, Leszek Miller, Jan Kurp
|
|
S. Wójcik oprowadza premiera po wystawie
|
|
Wpis do Księgi Pamiątkowej
|
19 marca, w piątek, do Nowej Dęby przyjechał, a właściwiej byłoby napisać - przyleciał, premier Leszek Miller. Celem nowodębskiej wizyty było odwiedzenie SANFARMU i DEZAMETU.
Premier wylądował na poligonowym lotnisku, gdzie został powitany przez burmistrza Józefa Czekalskiego. Następnie w towarzystwie wiceministra obrony narodowej Janusza Zemke oraz wojewody Jana Kurpa udał się do SANFARMU. Tutaj został przyjęty przez prezesa Zbigniewa Michno i prezesa warszawskiej POLFY Władysława Karasia. Gospodarze oprowadzili gościa pod olbrzymim budynku, prezentując halę pakowni oraz olbrzymi magazyn. Potem przez kilkanaście minut rozmawiano w gabinecie prezesa spółki o planach rozwojowych firmy. Ten fragment wizyty wykorzystał starosta Zbigniew Rękas, który przestawił premierowi problemy ośrodka dla samotnych kobiet w Gorzycach, które kiedyś Leszek Miller otwierał jako minister pracy.
Spotkanie w DEZAMECIE miało miejsce w sali kolumnowej. Rozpoczęło się od zwiedzania wystawy dawnych i obecnych wyrobów spółki. Prezes Rady Ministrów oglądał także wykresy obrazujące poprawiającą się sytuację firmy. O tym właśnie mówił, witając premiera, prezes Stanisław Wójcik. W jego ocenie nowodębska spółka zbrojeniowa należy do tych nielicznych w kraju, które poradziły sobie z kryzysem i dziś zdobywa kolejne rynku zbytu, nie tylko w produkcji zbrojeniowej, ale także cywilnej. Jak powiedział prezes stało się to możliwe dzięki mądrości związków zawodowych, zrozumieniu załogi i wsparciu samorządu gminnego. Potrzeba jednak jeszcze dwóch-trzech lat, aby zmodernizować ten park jurajski, który pamięta jeszcze lata 60-te.
Wykorzystanie swojej szansy przez DEZAMET potwierdził sekretarz stanu J. Zemke. Przypomniał, że wyniku offsetu na transporter opancerzony, do Nowej Dęby przyjadą nowoczesne technologie z OTO MELARY, a przed wyrobami z Zakładów Metalowych otworzą się rynki zbytu we Włoszech. Minister zachęcał do bardziej aktywnego poszukiwania szans eksportowych, bo takie przed polskim przemysłem się otwierają. Powiedział również, że DEZAMET wdraża nowoczesne technologie i dzięki temu ma zapewnione zamówienia z MON-u na kilka lat. Bo dezmetowska produkcja odpowiada standardom natowskim.
Premier Miller również odniósł się bieżącej sytuacji DEZMETU. Pogratulował Zarządowi udanej transformacji. Cała firma poradziła sobie w trudnych warunkach. Zarząd i pracownicy spółki pokazali, jak należy restrukturyzować przedsiębiorstwo, modernizować go, jak wygrywać współzawodnictwo w tej branży, w której w Polsce wcale nie jest łatwo.
Zarówno premier, jak i minister, zwrócili uwagę na to, że Podkarpacie dobrze wykorzystało szanse offsetowe. Do tego województwa napłyną największe korzyści z rozstrzygniętych przetargów na modernizację polskiej armii. Wynika to nie tylko ze struktury podkarpackiego przemysłu. Ważna była aktywności posłów, nie tylko koalicyjnych, ale także z innych klubów, którzy pilnowali ulokowania się tych przedsięwzięć offsetowych właśnie w tym regionie.
Po tej części nastąpiła konferencja prasowa. Dziennikarze lokalnych mediów dość ostrożnie pytali o to, dlaczego premier w tak trudnej sytuacji politycznej zdecydował się wybrać na Podkarpacie. Premier stwierdził, ze zza warszawskiego biurka nie da się dobrze pokierować krajem. Dlatego mimo napiętej sytuacji w SLD - możliwość utworzenia nowej partii lewicowej przez część jej członków - trzeba wyjechać z Warszawy, aby zobaczyć zmagania polskich przedsiębiorstw z oporną materią wzrostu gospodarczego. A ten, jak zaznaczył premier, w trudnej sytuacji ekonomicznej osiąga poziom nie notowany w Europie. Tym co martwi premiera i ciągnie notowania rządu w dół, jest bardzo wysokie bezrobocie, które wg danych GUS-u wynosi ponad 20 %. W wielu polskich domach nie ma pracy, nie pieniędzy. Dlatego ważny jest rozwój gospodarki. A to powinno przełożyć się na zatrudnienie. Jak zapowiedział premier, rok 2004 będzie rokiem, kiedy to wzrośnie liczba zatrudnionych. Drugim powodem złych notowań rządu i SLD, jest wizerunek tworzony przez ludzi tej partii, mających niejasne interesy i powiązania.
Na zakończenie wizyty w DEZAMECIE prezes Wójcik wręczył premierowi makietę wytwarzanych tu pocisków oraz zapalniczkę w kształcie granatu. Jak zażartował, w przypadku spadku zamówień na produkcję zbrojeniową, jest w stanie wypuścić 300 tys. takich zapalniczek. Mogłoby to jednak sparaliżować pół Polski. Dlatego woli produkować prawdziwą amunicję dla potrzeb armii.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
GOŚCIE Z ZIELONEJ WYSPY
|
|
Józef Czekalski i Tadhg O'Donovan
|
5-osobowa grupa z miasta Fermoy z Irlandii przebywała w Nowej Dębie w dniach 4-7 marca. Wizyta ta była wynikiem ubiegłorocznych rozmów o chęci nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Nową Dębą a Fermoy, z inicjatywy mera Ploemeur (Francja), z którym irlandzkie miasto współpracuje już od 20 lat. A przypominamy, że w ubiegłym roku Nowa Dęba podpisała umowę partnerską z Ploemeur.
Toteż, w wyniku ubiegłorocznych rozmów burmistrza Józefa Czekalskiego, doszło do wspomnianej wizyty 2 przedstawicieli rady miejskiej Fermoy, w tym burmistrza tego miasteczka - Tadhga O`Donovana oraz 3 członków Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych, którym przewodził John Guinevan. Stowarzyszenie to na co dzień zajmuję się wymianą międzynarodową. Burmistrz J. Czekalski w odpowiedzi na zapytanie o oczekiwania strony polskiej dotyczącej tej wymiany, wskazał na trzy aspekty, którymi zainteresowany jest nasz samorząd.
Zaliczyć można do nich możliwość wymiany młodzieżowej i kulturalnej. Jeśli chodzi o młodzież, to taka wymiany służyłaby szlifowaniu języków obcych, ale też poznawaniu kultury narodu, tak bliskiego nam mentalnie. Ważne są też doświadczenie Irlandczyków w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, które wywindowały ten kraj na lidera zmian gospodarczych UE.
Na początek jednak to Irlandczycy odwiedzili Nową Dębę, by poznać to miasto. W treściwym programie pobytu były elementy oficjalne, takie jak spotkanie z władzami gminy. W czasie tego spotkania poinformowano się wzajemnie o funkcjonowaniu naszych samorządów, o kompetencjach gmin polskich i irlandzkich. Wymieniono także informację o możliwości podpisania umowy partnerskiej.
Część kulturalna to koncert zespołu "Dębianie", który zachwycił barwnością prezentowanych ubiorów. Swój kunszt zaprezentował Zespół Tańca Dawnego "Gratia Iuvenis" i Gwardia Reprezentacyjna z Bractwa Rycerskiego. W bardzo miłej atmosferze przebiegło spotkanie z "Cyganiankami" w Cyganach. Po wysłuchaniu lasowiackiego repertuaru goście pochwalili się irlandzkimi pieśniami. A repertuar mają dość bogaty. Irlandczycy zwiedzili także Zamek w Baranowie Sandomierskim.
W ramach części gospodarczej wizyty nasi goście z Irlandii odwiedzili firmę "Marma-Plast" ze strefy oraz wytwórnię ozdób choinkowych Janusza Bilińskiego. Zaciekawiły ich też nasze rozwiązania w dziedzinie ekologii, a zwłaszcza kotłownia na biomasę i uprawa wierzby energetycznej.
Podsumowując wizytę w Nowej Dębie nasi goście z Fermoy stwierdzili, że nasza gmina poczyniła już wiele działań, aby mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Dlatego powinniśmy sobie poradzić szybciej po wstąpieniu do UE z dostosowaniem się do jej wymogów.
W kwietniu nastąpi rewizyta naszych władz w Fermoy, w czasie której będą trwały rozmowy o współpracy naszych społeczności.
Fermoy to 6 tys. miasteczko w południowej Irlandii (hrabstwo Cork). Samorząd stanowi 9-osobowa rada, spośród której wybierany jest burmistrz. Miasto ma rozwiązane wszystkie problemy komunalne. Swoją siedzibę maja tu dwa zakłady nowych technologii (biotechnologie i telekomunikacja), które dają pracę 1, 5 tys. ludziom. Pozostali pracują w nieodległym Corku, tak, że nie ma tam bezrobocia.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
NA STAŻU W NOWEJ DĘBIE
|
|
R. Dedours (drugi z lewej) w przedszkolu
|
Podczas ubiegłorocznego spotkania burmistrza Nowej Dęby Józefa Czekalskiego i mera Ploemeur Loica Le Meura doszło do uzgodnienia o tegorocznych stażach pracowników samorządowych w tych miastach.
Jako pierwszy przybył do Nowej Dęby Remi Dedours, dyrektor generalny służb komunalnych z merostwa w Ploemeur. Przebywał on w Nowej Dębie od 22 lutego do 28 lutego. Jego wizyta została podzielona na określone sektory działania samorządu.
Pierwszy dzień stażu poświęcony był organizacji samorządu gminnego. R. Dedours spotkał się z władzami gminy, podczas którego rozmawiano o wymianie młodzieży z naszych gmin. Zapoznał się także z zadaniami gminy i urzędu, o których mówili kierownicy. Po południu gość przebywał w Samorządowym Ośrodku Kultury, gdzie poznawał prace tego ośrodka.
W drugim dniu, poświęconym organizacji oświaty, nasz gość rozmawiał z dyrektorami poszczególnych szczebli edukacyjnych: Przedszkola nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół nr 1. Zasady obsługi i finansowania jednostek oświatowych w gminie przedstawiła dyrektorka Biura Obsługi Jednostek Organizacyjnych. Po wieczór dyrektor Dedours przebywał w Gminnym Centrum Informacji, utworzonym przez gminę i stowarzyszenie "Wsparcie". Przedstawiona mu została formuła pomocy bezrobotnym przy wykorzystaniu internetu, działalność Biura Porad Obywatelskich.
Trzeciego dnia wizyty francuski gość zapoznawał się z systemem pomocy społecznej. Odwiedził nowodębski OPS, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Pomocy Społecznej. Przebywał także w Szpitalu Powiatowym. Skorzystała z tej okazji dyrektorka tej placówki, która zwróciła się o wyszukanie we Francji możliwości pomocy naszemu szpitalowi, poprzez przekazanie darowizny sprzętowej. R. Dedours obiecał zainteresować tym problemem działające w okolicy fundacje. Po tym dość wrażliwym elemencie wizyty, gość podziwiał również uroki naszej gminy. M.in. zwiedził teren stawów rybnych "Grądy" w Budzie Stalowskiej.
Czwartek był dniem komunalnym. W PGKiM dyrektor służ komunalnych z Ploemeur zapoznawał się ze struktura firmy, zasadami ustalania cen wody i ścieków, odpadów stałych, czynszów. Poznał także uruchomioną niedawno kotłownię miejską na biomasę, bazę paliwa i oczyszczalnię ścieków. Po tej części dnia zwiedził Zamek w Baranowie Sandomierskim, a wieczorem oglądnął występ Bractwa Rycerskiego (tańce dawne i pokazy gwardii) i zespołu tańca "Dębianie" z SOK-u.
W piątek gość z Ploemeur poznawał firmy działające w strefie - Marmę-Plast i Sanfarm oraz Wytwórnię Ozdób Choinkowych. Później odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym i Powiatowym Urzędzie Pracy. Po południu miało miejsce spotkanie w Chmielowie z Radą Sołecką. Przedstawione zostało naszemu gościowi zasady funkcjonowania jednostki pomocniczej. Co ciekawe R. Dedours przywiózł chleb bretoński, którym podzielił się z mieszkańcami Chmielowa.
Program wizyty był dość obfity i spełnił oczekiwanie naszego francuskiego gościa. Swoimi wrażeniami ma podzielić się z władzami Ploemeur. Teraz przyjdzie kolej na przedstawiciela naszej gminy, który w okresie letni będzie poznawał funkcjonowanie Ploemeur.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
DO NOWEJ DĘBY PRZYJECHALI GOŚCIE Z BAŁKANÓW
|
Po raz kolejny Nową Dębę odwiedzili goście spoza naszych granic, a konkretnie z Bośni i Hercegowiny. Ich przyjazd do Nowej Dęby jest elementem programu wzmacniania samorządów lokalnych, realizowanego w Europie Wschodniej przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Ta sama instytucja realizowała w Polsce podobny program przed kilku laty pod nazwą Program Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego. Dzisiaj Amerykanie chcą pokazać, jak doświadczenia nabyte w czasie realizacji LGPP procentują dzisiaj w Polsce. Ponieważ uczestnicy poprzednich wizyt (a zwłaszcza Kirgizi) wysoko ocenili spotkania w Nowej Dębie, partnerska instytucja USAID w Polsce - firma Lem-Tech z Krakowa - zaproponowała, aby kolejną wizytę studyjną Bośniacy odbyli właśnie w Nowej Dębie.
24 września grupa 13 samorządowców oraz przedstawicieli firm komunalnych z Bośni i Hercegowiny spotkała się z burmistrzem Józefem Czekalskim, który przybliżył im naszą gminę. Następnie sekretarz gminy Wiesław Ordon zaprezentował im metodologię budowania nowodebskiej strategii rozwoju gospodarczego, która powstała właśnie w ramach programu LGPP. Jednocześnie przedstawione zostały przykłady realizacji celów, programów i zadań z tej strategii. Bardzo szczegółowo, w formie prezentacji multimedialnej, omówiona została budowa kotłowni miejskiej na biomasę. Tę część informacji przedstawił Aleksander Mokrzycki, główny specjalista ds. infrastruktury w UMiG. Przedstawione zostało uzasadnienie do podjęcia decyzji o budowie własnej kotłowni, jej nowatorski charakter oraz sposoby pozyskiwania środków na realizację tego dużego zadania inwestycyjnego.
Z kolei nasi goście zadali przedstawicielom gminy wiele pytań dotyczących funkcjonowania samorządu. M.in. pytali o dochody budżetowe, w tym dochody lokalne, sposób wydatkowania środków i cele, na jakie się je przeznacza. Dużo uwagi poświęcili sposobom finansowania inwestycji komunalnych, a także roli tych inwestycji w przygotowanie warunków do inwestowania w Nowej Dębie. Padły też pytania o korupcję w Polsce (widać, że informacja o "sprawie Rywina" dotarła i na Bałkany), o sposoby jej przeciwdziałania.
Po wizycie w Urzędzie Miasta i Gminy goście spotkali się Marianem Lisem, prezesem PGKiM Sp. z o.o. Przedstawione im zostały uwarunkowania funkcjonowania gminnej spółki, struktura, zadania jakie realizuje. Z dużym zainteresowaniem spotkała się wizyta na oczyszczalni ścieków. Gości ciekawił nie tylko sposób przerobu osadów ściekowych na nawóz organiczny, ale też zwierzęta, które znajdują się na oczyszczalni (strusie, bażanty, psy, pszczoły) oraz ryby w stawie, do którego dopływa oczyszczona woda. Równie duże zaciekawienie wzbudziła kotłownia na biomasę, której pierwszy piec został już uruchomiony w ramach rozruchu technologicznego. Goście dopytywali się o zabezpieczenie w paliwo czyli zrębkę drewnianą, emisję spalin do atmosfery, korzyści dla mieszkańców ze zmiany źródła ciepła.
Na zakończenie wizyty goście z Bałkanów stwierdzili, że nowodębskie doświadczenia godne są uwagi i przeniesienia na ich grunt.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
PLOEMEUR PARTNERSKIM MIASTEM NOWEJ DĘBY
|
|
Od lewej J. Guinevan, L. Le Meur, J. Czekalski
|
20 sierpnia w Ploemeur (Francja, Bretania) doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Nową Dębą a tamtejszą gminą, pod którą podpis złożył również reprezentant Komitetu Miast Bliźniaczych Fermoy (Irlandia)-Ploemeur.
W imieniu nowodębskiej gminy umowę podpisał burmistrz Józef Czekalski. Zwrócił on uwagę na to, że umowa ta stwarza ramy prawne do zintensyfikowania dotychczasowej współpracy, która opierała się na wymianie badmintonistów. Burmistrz stwierdził, że ma nadzieję, na to, iż wymiana obejmie również inne społeczności lokalne.
Jak zauważył mer Ploemeur Loic Le Meur, Nowa Dęba dołączyła do grona blisko 250 polskich gmin, mających partnera po stronie francuskiej. Planowane włączenie do tej wymiany irlandzkiego miasta Fermoy stworzy nową jakość w dotychczasowych stosunkach dwustronnych. Umowa ta wyprzedza przygotowane na maj przyszłego roku włączenie Polski do Unii Europejskiej. Jak ta współpraca będzie realizowana, będzie zależeć w dużej mierze od zaangażowania mieszkańców miast partnerskich.
Na to zwrócił również uwagę John Guinevan z Fermoy, przewodniczący Komitetu Miast Bliźniaczych Fermoy-Ploemeur, który parafował umowę. Zauważył, że trwająca od 20 lat wymiana pomiędzy Fermoy i Ploemeur przynosiła efekty w postaci corocznych spotkań społeczności francuskiej i irlandzkiej. A w taki sposób najlepiej realizuje się idee zjednoczonej Europy. Irlandczyk zapowiedział również, że burmistrz miasta Fermoy chętnie odwiedzi Nową Dębę, by podjąć stosowną decyzje o przystąpieniu tego miasta do umowy obejmującej na razie Ploemeur i Nową Dębę.
Strony umowy zobowiązały się wspierać wymianę pomiędzy społecznościami miast-sygnatariuszy umowy w takich dziedzinach jak kultura, sport, turystyka. Miasta dokonywać będą wymiany doświadczeń w dziedzinie ochrony i kształtowania środowiska naturalnego, gospodarki przestrzennej, rozwoju gospodarczego. Strony umowy zobowiązały się do wspierania współpracy pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i przedsiębiorcami swoich miast, bo tak na prawdę to właśnie one, a nie tylko samorządy, realizować będą mogły w praktyce wymianę partnerską.
Zapadły już pierwsze decyzje dotyczące współpracy samorządów Nowej Dęby i Ploemeur. Już w lutym przyszłego roku na tygodniową wizytę studyjną do naszego miasta zawita dyrektor generalny służ komunalnych Ploemeur Rémi Dedours. W rewanżu do bretońskiej gminy wyjedzie przedstawiciel naszego urzędu.
Do wyjazdu do Ploemeur strony samorządowej - burmistrza i trzech radnych: Aleksandra Sawickiego, Kazimierza Skiminy, Szczepana Furmana, doszło w czasie wyjazdu badmintonistów STALI Nowa Dęba do klubu Amicale Laique de Ploemeur. Był to już piąty wyjazd naszych sportowców do Ploemeur w czasie trwającej 10 lat wymiany. Rozpoczął ją ze strony francuskiej Didier Le Priol, a kontynuuje Gerard Vioules. Ich partnerem po stronie polskiej już od 10 lat jest trener naszych badmintonistów Adam Bunio. Wyjazdy te to dla polskich sportowców rodzaj zgrupowania przed rozpoczęciem sezonu, a także możliwość poznania kultury, obyczajów, warunków życia ich francuskich kolegów. Realizuje się to poprzez zamieszkanie naszej młodzieży we francuskich rodzinach. Dla młodzieży bretońskiej ta wymiana stwarza szansę na podciągnięcie swych umiejętności w kontaktach z naszymi ligowcami. Ponadto pobyty w Polsce to okazja do poznawania jej kultury, zabytków.
Wiesław Ordon
Sekretarz Gminy
|
|